Za zaposlene, ki delajo pretežno na prostem, močni sončni žarki v mesecih od aprila do septembra povečujejo tveganje za zdravje. Med posebej ogroženimi delavci na prostem so gradbeniki, krovci, industrijski delavci in delavci v kmetijstvu in gozdarstvu.
Če je koža preveč izpostavljena sončni svetlobi, se lahko poškoduje genski material kožnih celic in razvijajo se rakave celice. Po navedbah nemškega trgovskega združenja za gradbeno industrijo (BG BAU) je bil kožni rak zaradi naravnega ultravijoličnega sevanja najpogostejša poklicna bolezen v gradbeni industriji in na področju gradbenih storitev v letu 2020.
V obdobju od aprila do začetka septembra - zlasti med 11. in 15. uro - je izpostavljenost ultravijoličnim žarkom največja. Sončne opekline se lahko pojavijo že po 20 minutah in z vsako sončno opeklino se poveča tveganje za nastanek belega kožnega raka.
Sonce predstavlja tudi veliko zdravstveno tveganje za oči. Hornitis, konjunktivitis ali siva mrena so možne posledice prekomerne izpostavljenosti soncu.
Prekomerna izpostavljenost UV žarkom lahko dolgoročno poškoduje kožo in oči. Celovita zaščita pred soncem je zato bistvenega pomena, da se izognemo poškodbam kože in oči.